Artykuły

Muzeum szklanych domów, czyli Najlepsze Wydarzenie Architektoniczne Warszawy w 2018 roku

Pracownie, projekty, realizacje. Godziny spędzone nad kartką papieru i przed ekranem. Trudne negocjacje z inwestorem, zmagania z zawiłym prawem budowlanym. Wreszcie: kolejne budynki, posesje, domki letniskowe, przestrzenie publiczne. Co jakiś czas: prezentacje, targi, gale. Z perspektywy laika kwestie niezbyt interesujące. Żeby ożywić hermetyczną dziedzinę jaką jest architektura, co jakiś czas kilku entuzjastów betonu i szkła wpada na pomysł stworzenia przestrzeni, dzięki której każdy z nas może zbliżyć się do surowych konstrukcji i dostrzec w nich człowieka i jego - bardzo często - pasjonujące historie. Taką funkcje ma pełnić "Muzeum szklanych domów", które przez jurorów kolejnej już edycji Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy zostało uznane za "Najlepsze Wydarzenie Architektoniczne" stolicy w 2018 r.  

Biurowiec Nowogrodzka Square, czyli najlepszy budynek komercyjny Warszawy

Usytuowany na terenie dzielnicy Ochota Biurowiec Nowogrodzka Square został doceniony przez jury Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy 2019 za m.in. wzorowe wkomponowanie w zastane, zabytkowe otoczenie modernistycznej zabudowy. Budynek autorstwa HRA Architekci jest niewątpliwie jedną ze zgrabniejszych przestrzeni biurowych w stolicy.   

Archipelag Utopii: brutalizm w Polsce

W surowych, betonowych bryłach architekci chcieli uwidocznić nadchodzący wspaniały świat. I choć środki, którymi się posługiwali, nieraz zdawały się być ślepą uliczką, bezcelowym eksploatowaniem granic formy, to przyświecająca im idea z zasady wiązała się ze wspólnotowością. Dla twórców późnego modernizmu pojedynczy człowiek przestał być adresatem architektury, stało się nim społeczeństwo, a mówiąc dokładniej, społeczeństwo przyszłości.

Architectu - Miejsce na Twoją reklamę
REKLAMA

Polska Zagroda, czyli świeże spojrzenie na wiejskie gospodarstwo

BXBstudio to jedno z niewielu polskich biur architektonicznych, które od początku swojego istnienia kieruje się ściśle określoną filozofią. Zespół pod kierownictwem Bogusława Barnasia specjalizuje się w realizacjach łączących nowoczesne, proekologiczne rozwiązania z tymi silnie zakorzenionymi w tradycji. Owocem takiej fuzji jest Polska Zagroda, najnowszy projekt studia.   

Cero - Wysokie oszklenia, subtelne profile, okna tarasowe
REKLAMA

Dom Symbiotyczny, czyli najlepszy projekt ekologiczny 2019 roku według PLGBC

Widmo globalnej katastrofy klimatycznej wymusiło na architektach z całego świata zmianę strategii projektowych. Kolejne prestiżowe pracownie prześcigają się w propozycjach budynków przyjaznych środowisku. Chociażby norweskie studio Snøhetta w wydanym niedawno oświadczeniu oficjalnie zobowiązało się do tworzenia projektów o ujemnej emisji dwutlenku węgla.

Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.