Artykuły

Włoski pawilon na Expo 2015. Z jaką konkurencją będzie mierzyć się Polska?

Decyzja o udziale Polski w Wystawie Światowej w Mediolanie została podjęta wyjątkowo późno, bo zaledwie półtora roku przed otwarciem tej prestiżowej imprezy. W porównaniu z poprzednią edycją to o kilkanaście miesięcy mniej na przygotowania. W 2010 roku polską ekspozycję zobaczyło ponad 8 milionów zwiedzających, a zdjęcia zainspirowanej ludową wycinanką elewacji były reprodukowane w mediach na całym świecie. Czy wciąż mamy szansę na powtórzenie tego sukcesu, skoro konkurs na projekt architektoniczny pawilonu jest nadal nierozwiązany, a do otwarcia imprezy zostało już mniej niż 12 miesięcy?

Szklany kolos: Kraanspoor w Amsterdamie

Czy rewitalizacja przestrzeni postindustrialnej musi polegać jedynie na adaptacji i odnowieniu? W Holandii takie podejście uznano by za niewystarczające. Alternatywy, które proponują architekci z kraju tulipanów chcielibyśmy przedstawić na przykładzie amsterdamskiego Kraanspoor.

Cero - Wysokie oszklenia, subtelne profile, okna tarasowe
REKLAMA

Frederic Schwartz (1951-2014)

28 kwietnia zmarł po kilkuletniej walce z rakiem nowojorski architekt Frederic Schwartz (ur. w 1951). Absolwent Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i Uniwersytetu Harvarda. Ten teoretyk architektury znany był w Stanach głównie jako twórca budynków użyteczności publicznej i symbolicznych pomników upamiętniających zamachy z 11 września 2001 roku: Empty Sky i The Rising.

Nowy biurowiec JEMS Architektów stanie na Służewcu

Firma Garvest Real Estate już za kilka miesięcy rozpocznie budowę nowego zespołu biurowców na warszawskim Służewcu. Po głośnych i bardzo pozytywnie przyjętych inwestycjach dewelopera w Poznaniu: Biurowcu Pixel i Bałtyk poprzeczka była ustawiona wysoko. Wydaje się, że zaangażowanie przez Garvest studia JEMS Architekci pozwoliło spełnić oczekiwania warszawiaków.

Głowa do góry! Floral Street Bridge w Londynie

Jednym z najważniejszych mitów nowoczesnego, wielkiego miasta jest flâneur, nieśpieszny spacerowicz, który snuje się bez celu po ulicach metropolii. Zwieszona głowa, smutne myśli, leniwy krok – trudno o bardziej melancholijny obrazek. Jak ożywić ponurego wędrowca? Londyńczyków już od kilku lat to architektura przekonuje, że nie warto gapić się w chodnik!

Cero - Wysokie oszklenia, subtelne profile, okna tarasowe
REKLAMA

Elektroniczne arcydzieło: ARS ELECTRONICA CENTER LINZ

Kiedy w 1979 po raz pierwszy miał w Linz w Austrii festiwal Ars Electronica mieszkańcy zgodnie twierdzili, że jest to przedsięwzięcie ekscentryczne i nie pasuje do spokojnego charakteru miasta. Podczas gdy woda przelewała się w Dunaju, festiwal rósł jednak w siłę. Sztuki electro, animacje komputerowe i szeroko rozumiana kultura cyfrowa szybko wyszły z podziemia i już w 1987 festiwal miał charakter międzynarodowy i cieszył się dużym rozgłosem. Kwestią czasu była instytucjonalizacja i stworzenie osobnej siedziby.

Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.