Artykuły

Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich

Wszystko wskazuje na to, że w stołecznym Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego praca wre. Ostatni pomysł urzędników wydaje się jednak nieco kontrowersyjny. Ratusz chce bowiem wprowadzić zmiany w rejonie ronda de Gaulle’a. Zamiast ronda z palmą ma być tam zwykłe skrzyżowanie.

Soczi 2014: sporty zimowe i architektura

Przy realizacji obiektów sportowych w Soczi Rosjanie próbowali postawić na zdrowy rozsądek. Doświadczenia Igrzysk Olimpijskich w Atenach, Vancouver i w Pekinie pokazały, że architektoniczna oprawa imprezy to nie tylko wyzwanie artystyczne i logistyczne. Po wyjeździe sportowców i kibiców, kiedy wygasły już fajerwerki wieczoru zamknięcia Igrzysk, organizatorom igrzysk z poprzednich lat przyszło zmierzyć się z problemem utrzymania i ponownego zdefiniowania funkcji budynków zbudowanych z myślą o wydarzeniu. W Soczi, jak zapowiadano w trakcie przygotowań i prac budowlanych, wszystko miało zostać przemyślane i zaplanowane z dużym wyprzedzeniem.

Architectu - Miejsce na Twoją reklamę
REKLAMA

Frank Gehry atakuje w Paryżu

W Paryżu dobiega właśnie końca budowa nowej realizacji Franka Gehry‚ego – siedziby Fundacji Louis Vuitton. Na 28 lutego zaplanowano ukończenie budynku, ale nie oznacza to wcale końca prac. Przez całą wiosnę będzie trwała instalacja ogrodu i korekty okolicznego pejzażu. I chociaż oficjalną inaugurację kompleksu zaplanowano na przełom września i października już dzisiaj dwanaście szklanych żagli wzbudza zaciekawienie Francuzów i przyciąga rzesze  ciekawskich turystów.

Ciche rewolucje w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej

O pracowni WWAA znów zrobiło się głośno. Kilka tygodni temu oddano bowiem do użytku opracowaną przez stołecznych dizajnerów Galerię Sztuki Średniowiecznej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Współpraca z MNW nie jest jednak dla WWAA pierwszym prestiżowym zamówieniem wnętrzarskim. Kilka lat temu zespół pod batutą Marcina Mostafy i Natalii Paszkowskiej (współpracujący ze znanym scenografem Borisem Kudličką) opracował wyjątkową przestrzeń dla Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Siedziba koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Część cokołowa wykończona rdzawym łupkiem ma odnosić się do jednej z gałęzi działalności spółki PGE – wydobycia węgla brunatnego. To co powyżej: szkoło i czarne panele, mają wiązać się z kolei z drugim sektorem – produkcją i przekazywaniem energii elektrycznej. Siedziba koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. to jednak nie tylko gra z symbolicznym ładunkiem zastosowanych materiałów, ale przede wszystkim wzorcowy przykład nowoczesnego, racjonalnego budownictwa.

Architectu - Miejsce na Twoją reklamę
REKLAMA
Newsletter Architectu
Otrzymuj informację o nowych wpisach, produktach, wywiadach.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.